SA 58 | 7,62mm náboj vz. 43
7,62mm náboj vz. 43
1 - nábojnice; 2 - zápalka; 3 - prachová náplň; 4 - střela; 5 - plášť střely; 6 - olověná košilka; 7 - ocelové nekalené jádro; a - tělo nábojnice; b - krček; c - opěrný kužel; d - drážka; e - obruba; f - zátravky; g - kovadlinka

7,62mm náboj vz. 43


SA 58 > Střelivo > 7,62mm náboj vz. 43

7,62mm náboj vz. 43 (viz obr.) se skládá z nábojnice 1, ze zápalky 2, z prachové náplně 3 a ze střely 4. Váha náboje je 16,5 g. Největší dostřel 2800 m. Nábojnice 1 spojuje všechny části náboje v jeden celek. Vyrábí se z oceli, je fosfátovaná a lakovaná. Na nábojnici rozeznáváme: dno nábojnice, tělo nábojnice a, krček b, opěrný kužel c a obrubu e. Tělo nábojnice. V těle nábojnice a je uložena prachová náplň: dole je tělo uzavřeno dnem.

Dno nábojnice má lůžko pro zápalku 2, v němž jsou dva šlehové kanálky — zátravky, které spojují prostor pro zápalku s vnitřkem nábojnice; jimi šlehne plamen ze zápalkové sloze k prachové náplni a vznítí ji. Uprostřed lůžka je výstupek zvaný kovadlinka g. O kovadlinku se zažehuje slož zápalky při úderu zápalníku na zápalku. U dna nábojnice je obruba e a nad ní drážka d. Za obrubu zachytí vytahovač a vytáhne vystřelenou nábojnici nebo náboj z nábojní komory.

Přední část nábojnice přechází v opěrný kužel c, kterým se opírá náboj o nábojní komoru. Na konci nábojnice je krček b, který slouží k uložení a k upevnění střely kruhovým zaškrcením, okraj krčku je zalemován do drážky na střele. Zápalka 2 se skládá z mosazného kalíšku, z třaskavé sloze a z fólie. Do kalíšku je zalisována třaskavá slož, která je uzavřena fóliovým kotoučkem, který je z obou stran sloze lakován.

Zápalka je zalisována do lůžka dna nábojnice tak, aby třaskavá slož dolehla na kovadlinku.
Prachová náplň 3 je z bezdýmného prachu a je uložena uvnitř těla nábojnice.

Střela 4 s ocelovým jádrem se skládá z ocelového pláště 5, z olověné košilky 6 a z ocelového nekaleného jádra 7. Ocelový plášť je plátován tombakem. Do pláště je vsazena olověná košilka (slitina olova s antimonem), do níž je zalisováno ocelové jádro. Střední část střely má na obvodě drážku, do které je zalemován (upevněn kruhovým zaškrcením) okraj krčku nábojnice. Druhý konec střely je kuželovitě zúžen. Hroty střel těchto nábojů nemají zvláštních rozlišovacích znaků. Střela váží 8 g.

Více informací o střelivu k SA 58 naleznete zde: Střelivo 7,62mm