SA 58 | 7,62mm náboj svítící vz. 43
7,62mm náboj svítící vz. 43
1 - střela; 2 - plášť střely; 3 - olověné jádro; 4 - ocelový, tombakem plátovaný kalíšek; 5 - svítící slož; 6 - zážehová slož; 7 - krycí klobouček

7,62mm náboj svítící vz. 43


SA 58 > Střelivo > 7,62mm náboj svítící vz. 43

7,62mm náboj svíticí vz. 43 (viz obr.) se používá pro kontrolu zásahů, k označování cílů, k opravě střelby, k signalizaci a ničení živých cílů. Nábojnice je úplně stejná jako u náboje se střelou s ocelovým jádrem.

Svíticí střela 1 se skládá z ocelového, tombakem plátovaného pláště 2, z olověného jádra 3 zalisovaného do přední části pláště, z ocelového, tombakem plátovaného kalíšku 4, do kterého je zalisována svíticí 5 a zážehová 6 slož, a z krycího kloboučku 7.

Při výstřelu žhavé prachové plyny ženoucí střelu propálí fólii krycího kloboučku a zapálí zážehovou slož 6 ve střele. Jakmile střela opustí hlaveň, zapálí zážehová slož 6 svíticí slož 5; hořící plyny začnou unikat ve dně střely a svým světlem vyznačují stopu dráhy střely. Za letu svíticí slož střely svítí červeně až do dálky 800 m; tím je stopa dráhy dobře viditelná ve dne i v noci.

Dopadne-li střela před shořením svíticí sloze na lehce zápalné předměty (suchá sláma, listí, tráva, jehličí apod.), může je vznítit.

Svíticí náboj má hrot střely nabarven zeleně. Střela váží 7,5 g.

Více informací o střelivu k SA 58 naleznete zde: Střelivo 7,62mm